Biodiverzita vinic jižní Moravy a Dolního Rakouska.
TESTOVÁNÍ INOVATIVNÍCH PŘÍSTUPŮ PRO PODPORU BIODIVERZITY VE VINOHRADECH EKOLOGICKÉ A INTEGROVANÉ PRODUKCE.
Hlavní cíl projektu:
Vytvoření předpokladů pro rozšíření těchto technologií na jižní Moravě a Dolních Rakousích a následné zvýšení biodiverzity v krajině obou regionů.
Cílové skupiny:
Vinaři a vinohradníci na jižní Moravě a v Dolních Rakousích, zprostředkovaně i jejich zákazníci
Způsob dosažení cílů:
Odborná studie zaměřená na vegetaci v meziřadích vinohradů. Ta bude spočívat v monitoringu (2x ročně) složení vegetace vinic pomocí standardních metod rostlinné ekologie. Odborná studie bude provedena ve společném přeshraničním klimaticky i biodiverzitně podobném prostředí a bude tedy platit i pro rakouskou stranu. Projekt přispěje k prohloubení kontaktů mezi moravskými a rakouskými vinaři a vinohradníky mimo jiné i účastí na workshopu, exkurzi. Dojde i k navázání kontaktů s přírodovědeckou akademickou sférou. Rozšíření nových technologií obhospodařování vinohradů přispěje ke zvýšení biodiverzity, podpoře ekologických funkcí krajiny a zvýšení její atraktivity pro turistický ruch v obou regionech.
Aktivy v rámci projektu:
Bilaterální workshop pro partnery projektu i další zájemce z řad vinařů a vinohradníků. Workshop bude složen z přednášek zaměřených na jednotlivé technologie a výsledky odborné studie. Součástí bude i terénní výjezd na ukázkové plochy. Exkurze pro partnery bude zaměřena na návštěvu experiment. ploch monitorovaných v rámci studie. Harmonogram: Terénní práce, Analýza dat, Sepsání studie, Společná exkurze( terénní výjezd ), Workshop, Vytvoření metodické brožury, Plánovaný monitoring.
Žadatel projektu:
Spolek EKOVÍN
Partner projektu:
Wagrampur
Online verze metodické brožury „Management druhově bohaté bylinné vegetace vinic – výsledky výzkumu„: odborná studie projektu