Prodej biopotravin v Rakousku zůstane v roce 2022 na vysoké úrovni

Na předním světovém veletrhu biopotravin Biofach představily společnosti AMA Marketing a Bio Austria aktuální údaje o vývoji prodeje biopotravin v maloobchodě (LEH) z průběžné analýzy zemědělského trhu RollAMA. „Čísla jasně ukazují, že biopotraviny se i v době rostoucí inflace nadále těší nezmenšené oblibě. Prodej biopotravin v rakouském maloobchodě s potravinami působivě vzdoroval inflaci. V květnu tvořila hodnota bioproduktů v maloobchodě s potravinami 11,7 procenta tržeb. Je tak dokonce výrazně nad průměrem mimořádně silných prodejních let 2020 a 2021,“ shrnula předsedkyně představenstva Bio Austria Gertraud Grabmannová.

Z aktuálních čísel je navíc patrné, že nárůst cen biopotravin byl výrazně nižší než u konvenčních potravin. Nárůst cen konvenčních potravin v průměru o 6,5 % kontrastuje s nárůstem cen biopotravin v období od ledna do května v průměru o 2,5 %. „Biopotraviny tak byly v současné inflační fázi pro spotřebitele zatím cenově stabilizujícím faktorem. Navíc se cenový rozdíl mezi biopotravinami a konvenčními potravinami na pultech stále zmenšuje, což spotřebitelům ještě více usnadňuje sáhnout po biopotravinách,“ zdůrazňuje Grabmann.

Hlavním důvodem vyšších cen konvenčních potravin je pravděpodobně masivní nárůst cen umělých hnojiv v důsledku rostoucích cen energií, které výrazně zdražily výrobu. Významný podíl na tom však pravděpodobně mají i ceny krmiv, které v některých případech prudce vzrostly.

„Ekologické zemědělství je do značné míry nezávislé na fosilních surovinách, zejména díky nepoužívání umělých hnojiv. Kromě toho není ekologické zemědělství v Rakousku závislé na dovozu krmiv z velké dálky, protože zvířata dostávají především regionální ekologická krmiva,“ uzavírá Grabmann vysvětlení těch faktorů, které vedly k nižšímu nárůstu cen ekologického zemědělství v současné situaci.

zdroj: © bio verlag gmbh

Sponzoři a spolupráce

Realizováno za podpory

Ecovin
Ministerstvo zemědělství
ifoam